PGS Software otrzymuje ISO 9001, przygotowuje się do ISO 27001

December 3, 2014 Krzysztof Piskorski

Normy i procedury stworzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną są jednym z najstarszych wskaźników jakości i sprawności zarządzania w przedsiębiorstwach. Dlatego z przyjemnością informujemy, że PGS Software dołączyło do rosnącej liczby ponad 1,3 miliona firm posiadających certyfikat ISO 9001:2008.

Wprowadzona w 1987 roku norma ISO 9001 jest najszerzej uznawanym certyfikatem dla procesów zarządzania jakością. Po dwudziestu siedmiu latach od narodzin wciąż stanowi ważny cel wielu firm – szczególnie w krajach rozwijających się oraz w branżach, gdzie jakość jest kluczowym aspektem, takich jak outsourcing czy nearshoring.

PGS Software otrzymało swój certyfikat ISO 9001:2008 w dniu 21 października 2014. To ukoronowanie naszych wieloletnich starań dążących do ulepszania procesów produkcji oprogramowania.

Dlaczego zdecydowaliśmy się przejść certyfikację akurat teraz? Główny powód to szybki wzrost firmy. Dodawanie kolejnych biur i zespołów sprawiło, że musieliśmy uaktualnić nasze wewnętrzne procedury. To doskonała okazja, by pójść mały krok dalej i ujednolicić je zgodnie z normami ISO. Tym bardziej, że wielu klientów wskazywało oficjalne certyfikaty ISO jako ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o współpracy ze zdalnym zespołem informatycznym.

Przygotowania do certyfikacji rozpoczęliśmy w kwietniu 2014. Finalny audyt ISO 9001:2008 odbył się we wrześniu, a przeprowadzili go specjaliści z niemieckiej Dekry. Zdały go wszystkie audytowane biura.

ISO 9001 Certificate

Nie poprzestaliśmy na tym. Gdy dyplom zawisł na ścianie, zespół zaczął przygotowania do wdrożenia normy ISO 27001, która reguluje bezpieczeństwo informacji wewnątrz organizacji.

Dlaczego ta druga norma ma dla nas szczególne znaczenie? Fakt posiadania certyfikatu ISO 27001 gwarantuje, że firma posiada sprawdzone i skuteczne procesy zarządzania poufnymi danymi. Kroki, konieczne do jego osiągnięcia, to m.in. regulowany dostęp do biur, klarowne systemy zarządzania dokumentami, jasne procedury postępowania na wypadek podejrzenia ataku, a nawet odpowiednie systemy backupu i kryptograficzne zabezpieczenia.

Nic dziwnego, że posiadaczy ISO 27001 dużo trudniej znaleźć, niż firmy legitymujące się ISO 9001. Ostatni oficjalny spis z roku 2013 pokazywał tylko 17 380 przedsiębiorstw z tym certyfikatem na całym świecie, we wszystkich sektorach przemysłu.

W naszej pracy często spotykamy klientów, dla których poufność oraz bezpieczeństwo danych to dwa najważniejsze aspekty przy wyborze potencjalnych partnerów. Co prawda portfolio PGS Software już teraz pokazuje, że radzimy sobie z takimi projektami doskonale i z uwagą chronimy dane klientów, jednak certyfikat ISO 27001 będzie tego oficjalnym potwierdzeniem.

Ostateczny audyt ISO 27001 w PGS Software planowany jest na marzec 2015.