Wywiad z Michałem – team leaderem i specjalistą od iOS

September 21, 2012 Joanna Ambrozik

Dzięki PGS Software studenci mogą nabywać wiedzę potrzebną do pracy nie tylko poprzez praktyki w firmie. W poprzednim roku akademickim w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zakończył się cykl wykładów o iOS prowadzonych przez naszego team leadera Michała, zarządzającego zespołem iOS-owym. O tym, czego nauczyli się studenci o jednej z wiodących platform mobilnych i jak wyglądały warsztaty, opowie Michał.

Wiemy, że przez pewien okres czasu odgrywałeś rolę wykładowcy i uczyłeś “Technik programowania” studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Czy z tych doświadczeń wziął się  pomysł warsztatów iOS?

Pomysł zrodził się z zainteresowania technologiami Apple wśród studentów WSIiZ. Uczelnia ma jedną pracownię wyposażoną w kilkanaście komputerów iMac. Jeden ze studentów, który pracował w PGS, zaproponował zorganizowanie zajęć z programowania na iOS i tak jakoś wyszło, że padło na mnie.

W jakiej formie zorganizowane były zajęcia?

Zajęcia miały formę warsztatów, na których studenci rozwijali proste programy. Każde zajęcia trwały po 5 godzin lekcyjnych. Zaangażowanie było różne, co jest oczywiste. Na początku uczestniczyło 15 osób. Na ostatnich zajęciach było 8 osób, co uważam za duży sukces.

Jaką wiedzę, niedostępną na uczelni, mogli zdobyć studenci?

Platforma iOS jest nowością praktycznie dla wszystkich. Taki lekki szok na starcie. Część studentów w ogóle dopiero na pierwszych zajęciach dowiedziała się, że będziemy programować w zupełnie nowym dla nich języku Objective-C. Jednak nawet ci, którzy mieli już styczność z platformą, mogli się nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Podstawowa różnica między naszymi szkoleniami a uczelnią, to zorientowanie na praktykę. Przekazałem wiedzę z wielu praktycznych tematów. Na uczelni nigdy nie dowiedzieliby się o niuansach wydawania komercyjnych, płatnych aplikacji w App Store. Uczelnia takich aplikacji nie produkuje. PGS Software, owszem. Dzięki współpracy, uczelnia i PGS świetnie się uzupełniają w misji kształcenia wykwalifikowanej kadry.

Jak oceniasz rezultaty? Myślisz, że studenci zainteresowaliby się kolejną turą warsztatów?

Rezultaty są pozytywne. Celem wykładów było zaszczepienie w młodych ludziach chęci do tworzenia aplikacji mobilnych na iOS. Udało się to względem kilku osób. Dwie z nich pojawią się w PGS jako stażyści i z pewnością będziemy zainteresowani zatrudnieniem ich na stałe. Reklama o naszych zajęciach poszła w świat i teraz już tylko od studentów zależy czy się nimi zainteresują.

Czy takich przedsięwzięć powinno być więcej? A może to dobry sposób na stałą współpracę ze środowiskiem akademickim, które jak wiemy z doświadczenia, nie specjalizuje się w praktycznym przekazywaniu wiedzy?

Zdecydowanie powinniśmy stawiać na stałą współpracę, we wszystkich możliwych technologiach, zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i na WSIiZ. Takie warsztaty kosztują jednak bardzo dużo energii, więc mają sens jedynie wtedy, gdy są często organizowane tak, aby można było wykorzystać te same materiały i doświadczenie.

Czy Twoim zdaniem, takie zajęcia przekonają studentów do odbycia praktyk czy stażu, lub późniejszej pracy w firmie? A może rozwiną w nich umiejętności bądź chęć samodzielnej nauki, rozbudzą ciekawość pokazując faktyczne możliwości i perspektywy?

Staż i praktyki oczywiście. Myślę, że jest to bardzo ważne dla studentów, którzy biorą udział w takich zajęciach świadomie. Czy rozwiną chęć do nauki? Jeśli ktoś jej na tym etapie jeszcze nie posiada to jest już za późno. Takie jest moje zdanie. Istotne jest to, aby z tego typu zajęć wyłuskać ludzi, którzy chcą się uczyć i coś osiągnąć, ale nie bardzo wiedzą jak. My możemy im pokazać jak to zrobić.

Prowadzenie warsztatów, to jednorazowa akcja czy chciałbyś to kontynuować?

Bardzo chciałbym to kontynuować. Myślę, że tego typu warsztaty raz w roku byłyby bardzo ciekawym dodatkiem do mojej pracy zawodowej.

Na pewno byłbyś dobrym nauczycielem, co potwierdzają wszyscy młodzi adepci sztuki kodowania w iOS-owym świecie PGS. Może uczelnia i katedra belferska to dobry pomysł na przyszłość?

Absolutnie nie czuję się wykładowcą i na pewno nim nie zostanę na pełny etat.

Dzięki za rozmowę!

Zgłoś się na praktyki!

Last posts